Január 16-án, csütörtökön Radu Bud, Szatmár megyei kormánymegbízott összehívta a Szatmár Megyei Betegségmegelőző Központ ülését a január 14-én, Romániában hivatalosan bejelentett madárinfluenza vírussal szemben való védekezés érdekében.
Mint ismeretes a napokban a szomszédos Máramaros megyei Szinérváralján ütötte fel fejét a vírus, minek következtében, egy több mint 18 000 baromfit számláló tojástermelésre specializálódott tyúkfarm teljes állományát kellett felszámolni.
A veszély, az influenza góc közelsége miatt fokozottan érvényes Szatmár megyére is, főként a Máramaros megyével határos községek szárnyas-állományaira nézve.
Ugyanakkor a sertéspestis is gondot jelent: mert bár a háztáji sertés állományok egy ideje tiszták, viszont a vaddisznók között még mindig dúl a betegség, úgy Máramaros-, mint Szatmár megyében.
A csütörtöki gyűlés során elfogadták a Szatmár Megyei Betegségmegelőző Központ által megfogalmazott 01/16.01.2020-as számú indítványt, mely értelmében további intézkedéseket indítanak a vadállományt megbetegítő sertéspestis visszaszorítása, illetve a szomszéd megyében megjelentő madárinfluenza továbbterjedésének megakadályozása érdekében.
A rendeletben foglaltakat a gyűlést követően a megye önkormányzataihoz, vadászegyesületeihez, valamint az erdészeti hivatalok felé is továbbították.
A Szinérváralján megjelenő madárinfluenza elleni védekezés érdekében első ízben megkezdődik a szárnyas állomány felmérése, faj és életkor szerint az alábbi településeken: Remetemező, Borválaszút, Szamosborhíd, Apa, Avasújváros, Ráksa, és Aranyosmeggyes.
A sertéspestis elleni küzdelem érdekében Szatmár megyében a 21-es vadászkörzetben, Szatmárhegy közelében, valamint Máramaros megyében a 37-es vadászkörzetben, Szivágy környékén mérik fel a vaddisznóállományt.
A prefektúra közleményében tisztázza, Szatmár megyében jelen pillanatban nincs madárinfluenza járvány.